Да си отгледаме ананас

Всъщност не е чак толкова сложно! Купете си ананас и като го разрязвате за да го хапнете, не изхвърляйте горната част с листата. Именно тази част, ще си посадите. А начинът е следния:
Оставете тази отрязана част да поизсъхне, след което го поставете върху подготвена смес от пясък и торф в саксия. Тази смес трябва да прелива плътно, за да не мухляса бъдещото ви стайно растение. Така подготвеното растение се покрива с найлон, за да се ограничи
изпаряването на влага. До четири седмици растението, трябва да е пуснало корени. Преместете го в по-голяма саксия с рохкава, хранителна почва. Ананасът не бива да се преполива, поливайте с престояла вода със стайна температура. През периода на растеж, може да сипвате и по-малко вода в розетката на листата. Той обича светлина, добри места за него са до прозореца или през лятото, може да го изнесете на открито. Светлината и топлината са гаранцията, че растението ще цъфне и ще даде плод.
Днес на 25 март празнуваме Благовещение!
Според светото писание на 25 март, архангел Гавраил е донесъл на Дева Мария вестта, че ще стане майка на Божия Син. С тази блага вест идва и името на днешният празник - Благовещение.

Змиите и гущерите напускат зимните си леговища, а съществена част от празника е тяхното прогонване. Рано сутрин се помита двора, а събраната смет се запалва. Огънят се прескача.
Момите обикалят къщите и пеят традиционни празнични песни. На този ден трябва да не се пипат игли и куки за да се избегне ухапването от змия през годината. Момите още вярват, че ако на Благовещение откъснат клонче, на което е била кацнала птичка и след това я сложат в пазвата си ще се омъжат за голямата си любов.
Ястията, които се поднасят на Благовещение са - пита, лучник, печена риба.
Имен ден празнуват - Благовест, Блага, Благовеста, Благой, Вангел, Евангелина .
Честит празник!
Декупажна техника със салфетки
Във всеки дом има стари вещи, останали от родителите ни и от техните деди. С времето е естествено те вече да не изглеждат добре, а и са демоде. Запазете ги! Реставрирайте ги!
Декупажа е техника, с която ще превърнете старото в ново и то сами!
В основни линии той представлява приложно изкуство. Не се притеснявайте, вие можете да се справите без да сте специалисти или художници. Думата декупаж идва от Франция и означава изрязване / на салфетките до получаване на апликация/. Декупажната техника, може да приложите на всеки един предмет във дома си - маса, стар скрин, ваза, чиния, свещ, кутийка за бижута, та дори и на стените боядисани с латекс на водна основа.
Последователност на работа.
Инструментите и средствата, които са ви нужни са - акрилна боя, акрилен лак, салфетки с избраната от вас картинка, четка за боядисване или мече, четки и лепило за декупаж, шкурка. Ако сте решили да реставрирате примерно, старата маса, а тя е боядисана, трябва да премахнете боята. Пистолетите за горещ въздух са идеално решение.
Започнете с изрязван на мотива от салфетката, и тяхното отделяне / те са дву или три пластови, на вас ви трябва, само най-горният, на който е мотива/ предварително подготвената повърхност, трябва да е боядисана в светъл тон, за предпочитане бяло. Бялото е цвят, върху които вашата картинка ще изпъкне най-ярко и ще запази цвета си непроменен. Първата ръка от боядисването нека е в светъл тон, а следващата по ваше усмотрение. След всеки пласт боя, задължително изчаквайте да изсъхне, преди да нанесете следващият. Там, където сте избрали да залепите картинката шкурете до появата на основния цвят. Импровизирайте, дизайнът е изцяло във ваши ръце. Имате поле за изява!
Цялата повърхност, също минете с шкурката, за да поеме по-добре лака, който ще положите накрая. Нанесете декупажно лепило, залепете мотива и отгоре минете отново с лепилото. Движенията с четката и лепилото, трябва да са от средата, към краищата на картинката. Когато залепите всичко, което сте решили изчакайте да изсъхне и можете да започнете с лакиране на цялата повърхност.
Резултатът ще е поразителен!
Няма коментари:
Публикуване на коментар